W przypadku, gdy stwierdzimy, że brakuje nam gotówki na jakiś nieplanowany, pilny wydatek, wówczas można wspomóc się kredytem. Spośród szerokiej gamy kredytów warto wybrać taki, który będzie właściwy dla planowanego zakupu. Drobne zakupy z powodzeniem zrealizujemy przy użyciu karty kredytowej. Rodzaj kredytu uzależniony jest od naszych potrzeb. Najważniejsze jest podejmowanie przemyślanych i świadomych decyzji.

Bank zawsze sprawdza, czy potencjalny kredytobiorca ma czystą kartę kredytową i jest godny zaufania. Jeśli klient ma niechlubną przeszłość udokumentowaną w BIK wówczas ma małe szanse na otrzymanie kredytu. Wtedy zawsze może skorzystać z oferty firm parabankowych. Przed zaciągnięciem pożyczki można znaleźć w Internecie wiele pożytecznych informacji, które poświadczą o wiarygodności wybranego pożyczkodawcy. Należy ostrożnie podchodzić do haseł reklamowych typu „łatwa gotówka”, „kredyt od zaraz bez BIK”. Osoby fizyczne mają nieco ograniczony wybór. Dlatego oferta parabanków jest dla nich jedynym wyjściem. Niestety jest wiele zagrożeń, które czyhają na klientów innych instytucji finansowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że parabanki nie podlegają takim regulacjom prawnym, jak banki. Tym samym klienci tych podmiotów nie są chronione przed nadmiernym zadłużeniem czy nadmiernymi kosztami. Ważne jest także to, że zarówno banki, jak i parabanki ostateczny koszt kredytu ustalają po uwzględnieniu różnego rodzaju zabezpieczeń.

Niskie oprocentowanie – wysokie wymagania

W odróżnieniu do osób fizycznych, przedsiębiorcy czy spółki mają większe możliwości i mogą wiele zyskać na finansowaniu. Kredyty gotówkowe dla takich podmiotów rynkowych są dostępne w wielu różnych formach. Poza tym mogą oni korzystać również z dotacji, leasingu, czy factoringu. Udostępniając dane na temat własnej sytuacji finansowej pozwalamy bankom na analizę naszej wiarygodności. Zatem im więcej bank wie, tym bardziej skłonny jest pójść na ustępstwa i pożyczyć większą kwotę na bardziej atrakcyjnych warunkach. Dotyczy to partnerów bankowych zarówno w skali mikro-jak i makroprzedsiębiorstw. Niezależnie do formy prowadzonej działalności bank wcale nie musi być pierwszą instytucją kredytową, do której udamy się po pożyczkę. Dla klientów indywidualnych ważnym jest również to, że bank będzie wymagał od nas udokumentowania wykorzystania środków. Tak się dzieje m.in. w przypadku kredytu mieszkaniowego. W odpowiednim czasie i w wymaganej formie musimy dostarczyć bankowi dokumentów poświadczających, że przekazane fundusze zostały spożytkowane na zakup np. materiałów budowlanych czy wykonanie projektu.

Wymogi formalne kredytów gotówkowych

Formalności związane z otrzymaniem kredytu często ograniczają dostępność tej formy finansowania. Z drugiej strony jeśli spełnimy wszystkie wymagania to powinniśmy otrzymać najtańszy kredyt z możliwych. W przypadku klientów indywidualnych problemem jest odpowiedź na pytanie: jaki produkt jest najlepszy w obecnej sytuacji? Gdy kredyt gotówkowy wybieramy kierując się ceną pieniądza wówczas najlepszym rozwiązaniem będą kredyty hipoteczne. Gdy hipoteka nie wchodzi w grę wówczas można skorzystać z kredytów inwestycyjnych lub pożyczek. Niemniej jednak taka forma dofinansowania jest zawsze wyżej oprocentowana. Zatem koszty całkowite kredytu będą zdecydowanie wyższe. Podsumowując powyższe rozważania, wybór kredyty zawsze powinien być podyktowany realnymi potrzebami.