Polacy chętnie korzystają z nowoczesnej technologii również w zakresie bankowości mobilnej. Wszystko dlatego, że tego rodzaju możliwości są wygodne, komfortowe, a przy tym w pełni bezpieczne. Powszechnie wykorzystujemy już płatności bezstykowe, coraz częściej płacimy zegarkiem, ogromną popularnością cieszy się BLIK. To właśnie przelew na telefon jest dzisiaj opcją, z której mieszkańcy naszego kraju korzystają coraz częściej. Jak zrobić przelew na telefon? Przedstawiamy prostą instrukcję w kilku krokach.

Co to jest przelew na telefon?

Przelew na telefon można zrealizować tylko wtedy, gdy zarówno osoba wykonująca transakcję, jak i odbiorca mają odpowiednio skonfigurowaną aplikację BLIK. Można ją pobrać za darmo. Pamiętajmy jednak, że nadal nie wszystkie banki oferują przelew blik na telefon. Taką opcję udostępnia między innymi Alior, ING czy mbank. Przelew na telefon Santander także jest możliwy. Warto więc prowadzić konto akurat w tych instytucjach bankowych.

Aplikacja BLIK musi być pobrana z oficjalnej strony banku, w którym posiada się konto, aplikacja musi być autoryzowana, bo tylko wtedy przelew na telefon może być realizowany w sposób zupełnie bezpieczny.

Czym jest BLIK i jak działa przelew na telefon? Ta aplikacja powiązana jest z kontem bankowym i przypisanym do niego numerem telefonu. Warto przy tym dodać, że BLIK jest zupełnie darmowy, przelewy nie kosztują zupełnie nic, a do tego są natychmiastowe. Ta opcja świetnie sprawdza się w przypadku konieczności wykonania natychmiastowej płatności, opłacenia zakupów, rachunku czy przesłania środków na konto potrzebującej finansowego wsparcia osoby.

Czy przelew na telefon jest bezpieczny?

Żaden bank nie podjąłby się możliwości korzystania z aplikacji, która mogłaby być chociaż w minimalnym stopniu niebezpieczna. BLIK jest jak najbardziej bezpieczną opcją. Przelew na telefon BLIK może być ograniczony limitem maksymalnej kwoty, jeśli taką ustanowi korzystający z tej aplikacji. Co więcej, każdy przelew wymaga dodatkowej autoryzacji, nie ma tu mowy o realizacji przelewu przez niepowołane osoby trzecie.

Z BLIK korzystają już nie tylko klienci indywidualni. To opcja powszechna w branży e-commerce. Najpopularniejsze portale aukcyjne i większość e-sklepów umożliwia płatności BLIK-iem, niektóre nawet bez konieczności wpisywania za każdym razem nowo generowanego numeru. Zawsze jednak transakcja płatnicza musi zostać zatwierdzona przez wykonującego przelew.

Jak zrobić przelew na telefon BLIK?

Pokażemy Ci, jak w prosty sposób można wykorzystać aplikację BLIK, by realizować przelewy w kilka sekund, z dostarczaniem środków do odbiorcy natychmiast bez względu na porę dnia i lokalizację. Korzystanie jest naprawdę proste, musisz posiadać jedynie smartfona i konto bankowe w instytucji, która obsługuje BLIK. Przelew na telefon realizuje się dosłownie w kilku łatwych krokach.

  1. Przede wszystkim ściągnij autoryzowaną aplikację BLIK
  2. Zarejestruj w aplikacji swój numer telefonu, który będzie przypisany do numeru rachunku bankowego.
  3. Zleć przelew. Musisz wpisać numer telefonu odbiorcy, ale zaakceptowany zostanie tylko ten, który również został zweryfikowany w aplikacji BLIK. Oznacza to, że przelew na telefon jest możliwy wtedy, gdy odbiorca również korzysta z aplikacji BLIK.
  4. Dokonaj autoryzacji. Kiedy zlecasz przelew na telefon, w aplikacji bankowej BLIK zostanie wygenerowany jednorazowy numer. Musisz wpisać go w przelewie. To jednak nie wszystko, bo w celu dodatkowego zabezpieczenia transakcji, zostaniesz poproszony o dodatkową autoryzację. Taką wykonasz na swoim telefonie poprzez wpisanie indywidualnie ustanowionego kodu PIN. To wszystko, po autoryzacji przelewu BLIK, środki o podanej kwocie natychmiast zostaną dostarczone na rachunek odbiorcy.

Bankowość mobilna na TAK

Czy wiesz, że Polacy są pionierami, jeśli pod uwagę weźmiemy częstotliwość wykorzystywania płatności bezstykowych? Wykazujemy też ogromne zainteresowanie BLIK. Mamy coraz większą świadomość w zakresie bezpieczeństwa wykorzystywanych opcji, jakie udostępniają banki. Nie chcemy też posługiwać się gotówką, co zresztą w czasie pandemii koronawirusa, nie jest zbyt korzystnym rozwiązaniem.

Chcemy realizować transakcje szybko i bez oczekiwania na środki. BLIKiem zapłacimy za jedzenie z dostawą do domu, uratujemy przyjaciółkę, której zabrakło pieniędzy przy kasie, prześlemy pieniądze za zakupy ubrań online. Potrzebujemy tylko telefon, portfel przestaje być nam już potrzebny.

Sami eksperci potwierdzają, że era płatności BLIK na telefon już niedługo stanie się standardem. Jakie jeszcze ułatwienia są planowane? Wprowadzane są testowe płatności za pomocą linii papilarnych i gałek ocznych, które po zeskanowaniu akceptują płatność z konta bankowego. Czy Polacy również takie opcje będą wykorzystywać równie chętnie? Z całą pewnością tak.