Kredyt samochodowy z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym kredytem i coraz częściej po niego sięgamy a to z uwagi na to że każdy z nas marzy o nowym luksusowym samochodzie. Nie zawsze stać nas na to aby marzenie to spełnić i nabyć auto ze swoich środków dlatego też decydujemy się na zaciągnięcie kredytu, a najlepszym rozwiązaniem jest dla nas kredyt samochodowy bez względu na to czy kupujemy auto używane czy też nowe.

Jak sama nazwa wskazuje kredyt samochodowy jest rodzajem kredytu celowego czyli takiego który musi być przeznaczony na konkretny cel jakim w tym przypadku jest kupno samochodu. Jak się jednak okazuje ze środków z tego kredytu możemy kupić nie tylko samochód. Kredyt ten obejmuje również kupno przyczepy, motoru, quadu, maszyn budowlanych a nawet łodzi. Kredyty samochodowe udzielane są na nowe oraz używane pojazdy które posiadają ważny dowód rejestracyjny.

Rodzaje kredytu samochodowego

W śród kredytów samochodowych wyróżniamy kilka rodzajów. Pierwszym z nich jest kredyt standardowy i polega on na regularnej czyli comiesięcznej spłacie kapitałowo odsetkowych przez czas określony w umowie kredytowej. Kredyt ten nie wymaga wpłaty środków własnych w przeciwieństwie do drugiego rodzaju produktu czyli dla kredytu jednoratowego. Kredyt ten jest przeznaczony dla osób, które posiadają kwotę odpowiadającą w jakiejś części wartości pojazdu. Może to być na przykład 50%. W takiej sytuacji wpłacane są wymagane środki, a pozostałą kwotę oddaje się po upływie określonego w umowie czasu, może to być rok. Jak się okazuje największą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż kredyt ten nie jest oprocentowany. Najczęściej kredyty te oferowane są przez banki samochodowe, takie jak. Np. Toyota Bank.

Innym rodzajem kredytu samochodowego jest kredyt balonowy. Polega on na regularnej spłacie niskich rat, które mogą obejmować przykładowo 80% wartości naszego pojazdu. Ostatnia wpłata wynosi w tym przypadku pozostałe 20% i musi być ona wpłacona jednorazowo.

Gdzie szukać kredytu samochodowego

Wiele banków na polskim rynku oferuje nam kredyty samochodowe jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję powinniśmy dokładnie przeanalizować kilka ofert i wybrać tę która będzie dla nas najkorzystniejsza. Oferty poszczególnych banków mogą różnić się od siebie dlatego warto jest skorzystać z porównywarek kredytów samochodowych które dostępne są w internecie i z pewnością ułatwią nam podjęcie ostatecznej decyzji. Porównywarki są bardzo proste w obsłudze wystarczy tylko wpisać kwotę i okres spłaty. Najważniejszym czynnikiem jest oprocentowanie, RRSO, kwota o spłaty a także wysokość przewidywanej raty. Podczas porównywania kredytów samochodowych warto korzystać z narzędzi dostępnych w internecie. Pomocne mogą być również kalkulatory kredytów samochodowych, działają one na podobnej zasadzie jak porównywarki. Dzięki tym narzędziom z pewnością wybierzemy najlepszy dla siebie kredyt.